דיני תקיפת בעלי חיים

תקציר

רבים מאתנו מחזיקים בעלי חיים בבית או בחצר. אנו מתייחסים אל חיות המחמד שלנו כחלק מהמשפחה ולעתים אף מסתמכים עליהם להגנה ולשמירה על הבית. אך מה שחלקנו נוטים לשכוח הוא שכאשר במצב שבו מתרחשת תקיפה של בעלי חיים, האחריות על נזק שבעל החיים גורם לגוף או לרכוש של אחר, תהיה מוטלת עלינו. מהצד השני כאשר בעל חיים, הנמצא בבעלות של אדם אחר, תוקף אותנו וגורם נזק לגוף או לרכוש יש לנו אפשרות לתבוע את בעליו של בעל החיים.

אחריות ללא רשלנות

אם אדם ננשך על ידי כלב בשטח פרטי או ציבורי, החוק קובע שבעל הכלב יהיה חייב לפצות את הנפגע בין אם בעל הכלב התרשל בנקיטת אמצעי זהירות ובין אם לא.

קיימים יוצאים מן הכלל במקרים בהם:

  • הנפגע התגרה בכלב.
  • הנפגע תקף את בעלי הכלב.
  • הנפגע השיג גבול בשטחו של בעל הכלב.

חובת ההוכחה במקרים אלה היא על בעליו של הכלב, אבל הרבה פעמים קשה להגדיר באופן מדויק את הנסיבות מתי חלים היוצאים מהכלל.

דינים שונים למינים שונים

יש חשיבות לעתים גם לסוג בעל החיים ומינו והכללים משתנים בהתאם. על פי החוק במדינת ישראל, החזקת כלבים מחייבת רכישת פוליסת ביטוח, בוודאי כאשר מדובר בכלבים מסוכנים מגזע כמו דוברמן או רוטווילר.

במצב בו בעל הכלב מבוטח, חברת הביטוח תספק לבעליו של הכלב ייצוג משפטי הולם, אך אם הכלב לא מבוטח, בעליו יצטרכו לתור אחר ייצוג משפטי באופן פרטי, שכן פגיעה רצינית עלולה להביא לחיוב בתשלום סכום נכבד של פיצויים.

גם אם אתם עצמכם נפגעתם מבעל חיים יש באפשרותכם לתבוע את בעליו של הכלב ולקבל את הפיצוי המגיע לכם.

יש חיות קטנות, אין תיקים קטנים

אנו במשרד עורכי הדין טירן – פז ושות’ מאמינים שאין תיקים קטנים ומציעים את הניסיון הרב שלנו בתחום המשפטי לצדדים השונים המעורבים במקרי תקיפת בעלי חיים. משרדנו מטפל בתביעות נגד אנשים פרטיים וגופים האחראים לבעלי החיים התוקפים וכמו כן מסייע לאנשים המחזיקים בעלי חיים שגרמו לנזק ואינם מבוטחים.

צרו קשר עכשיו לפגישת ייעוץ חינם.

תגיות: נשיכת כלב, תקיפת בעל חי

שתפו את המאמר
מאמרים אחרונים
תקציר
טירן-פז ושות'
טירן-פז ושות'

משרד עורכי דין

לייעוץ ללא עלות >>
לשאלות בווצאפ