חוק ביטוח לאומי

תקציר

חוק הביטוח הלאומי נחקק על מנת להגן על הביטחון הסוציאלי של תושבי מדינת ישראל. החוק התקבל בכנסת בשנת 1953. המוסד לביטוח לאומי מבטיח אמצעי מחייה למי שאינם מסוגלים להתפרנס למחייתם, כשמתרחש משבר אישי כגון: פיטורין, נכות ופגיעה בעבודה, תאונת דרכים שהינה תאונת עבודה, נכות ממחלה ועוד.

כל תושב ישראל שמלאו לו 18 שנה חייב לשלם דמי ביטוח לאומי חודשיים, מלבד אלו הפטורים מתשלום. שלא כמו בביטוח פרטי, גובה דמי הביטוח הלאומי לא נקבע על פי רמות סיכון אלא על פי היכולת הכלכלית של המבוטחים רמת הכנסתם וכמו כן על פי גילם.

חוק הביטוח הלאומי מבטח אנשים המשתייכים לשלוש קבוצות עיקריות:

  • עובדים שכירים.
  • עובדים עצמאיים.
  • אנשים שאינם שכירים ואינם עצמאיים.

כשמדובר בעובדים שכירים, חובת תשלום דמי הביטוח החודשיים למוסד לביטוח לאומי מוטלת על המעביד. עובדים עצמאיים צריכים להסדיר את התשלום בעצמם. אנשים שאינם שכירים ואינם עצמאיים, כלומר שאינם עובדים, עדיין חייבים בתשלום דמי הביטוח החודשיים למוסד לביטוח לאומי.

המוסד לביטוח לאומי אינו אחראי להזכיר לאזרח את חובת התשלום. אם הצטבר חוב, המוסד רשאי לנכות את התשלום מקצבאות שמגיעות לאזרח.

משהגיע התושב לגיל פרישה (גיל 67 לגברים וגיל 64 לנשים) תמה תקופת תשלום דמי הביטוח למוסד לביטוח לאומי ומתחילה תקופת הזכאות לקצבת זקנה בהתאם לסכומים שנצברו במשך השנים ובלבד שהפונה היה מבוטח פרק זמן כנדרש בחוק ושולמו בעדו דמי ביטוח כחוק.

במקרים בהם תושב ישראל נפגע פגיעת גוף כתוצאה מתאונת עבודה יכול והוא יהיה זכאי לתשלומים שונים מהמוסד לביטוח לאומי.

אם נפגעתם ואתם חושבים שהנכם זכאים לפיצויים, צרו קשר עכשיו עם משרד עורכי הדין טירן – פז ושות’. משרדנו מטפל בתביעות מול המוסד לביטוח לאומי וסייע לנפגעים רבים לקבל את הפיצויים המגיעים להם. אנו מציעים פגישת ייעוץ חינם במהלכה נסקור את פרטי המקרה.

תגיות: חוק ביטוח לאומי, חוק ביטוח לאומי נוסח משולב, תקנות ביטוח לאומי, תביעות ביטוח לאומי

שתפו את המאמר
מאמרים אחרונים
תקציר
טירן-פז ושות'
טירן-פז ושות'

משרד עורכי דין

לייעוץ ללא עלות >>
לשאלות בווצאפ