קצבת נכות ביטוח לאומי

תקציר

קצבה בגין נכות כללית (כלומר כלל הנכויות שיש לפונה ולא רק נכות מעבודה) משולמת ע”י המוסד לביטוח לאומי לאנשים שאיבדו לפחות 50% מכושר השתכרותם כתוצאה מנכותם או לאישה עקרת בית שכושרה לתפקד במשק בית צומצם ב-50% והכל בהתאם לתנאים הקבועים בחוק..

מחודש אוגוסט 2009 חל תיקון לחוק הביטוח הלאומי, בעקבות ממצאיה של ועדת לרון, אשר בחנה את השתלבותם של בעלי מוגבלויות בשוק העבודה הישראלי. התיקון לחוק הוביל לשיפור תנאי העבודה של בעלי מוגבלויות היוצאים לעבוד מבלי לפגוע באלו שאינם עובדים.

על פי התיקון לחוק, דרגת הנכות של מי שנקבעה לו דרגת אי-כושר יציבה לא תבחן מחדש אם וכאשר הנפגע כן יעבוד והסכום שיתקבל מהקצבה ומהעבודה גם יחד יהיה תמיד גדול יותר מסכום הקצבה לבדה. כמו כן, כל ההטבות הנלוות תשארנה וניתן יהיה לקבל את קצבת הנכות שהתקבלה עוד בטרם יצא הנפגע לעבודה, ללא בדיקה מחודשת.

הגשת תביעה לקצבת נכות

על מנת להגיש תביעה לקצבת נכות כללית יש לפנות למוסד לביטוח לאומי במקום מגוריכם ולמלא טופס בקשה לקצבת נכות כללית. המוסד לביטוח לאומי מחויב על פי חוק להגיב לתביעה תוך תשעים יום מתאריך הגשתה. הזכאות לקצבת נכות כללית תלויה באחוזי הנכות של הנפגע – אם נגרע כושר העבודה של הנפגע ב-50% או יותר, הוא יהיה זכאי לקצבה או לאישה עקרת בית שכושרה לתפקד במשק בית צומצם ב-50%.

אחוזי הנכות נקבעים על ידי ועדת רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי. אחוזי הנכות נקבעים בהתאם לשיקול הדעת של הועדה על פי קריטריונים רפואיים דקדקניים. לעיתים קובעת הועדה הרפואית שחלק מהליקויים הרפואיים אינו משפיע על כושר העבודה של הנפגע, ולכן ליקויים אלו אינם נכללים באחוזי הנכות.

הליך הבדיקה של הוועדה הרפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי עלול להיות בלתי נעים אם לא מתכוננים אליו כראוי. גם הליך הגשת הטפסים מורכב ואופן מילוי הטפסים בצורה מדויקת, תוך שימת לב לכל הפרטים ולגרסה שנמסרת, הינו חיוני להצלחת התביעה. מומלץ להסתייע בעורך דין המומחה בתביעות כנגד המוסד לביטוח לאומי, על מנת להבטיח מצוי זכויותיכם.

עורכי הדין במשרד עורכי הדין טירן – פז ושות’ מטפלים בתביעות נגד המוסד לביטוח לאומי בתחומים רבים ומסייע לאנשים שנפגעו לקבל את הפיצוי המגיע להם על פי חוק. משרדנו ילווה אתכם בהגשת התביעה וידריך אתכם בהתייצבות מול הועדה הרפואית. צרו קשר עכשיו לקביעת פגישה חינם.

תגיות: קצבת נכות ביטוח לאומי, תביעת ביטוח לאומי לקצבת נכות, קצבת נכות, קצבאות נכות לזכאים,

שתפו את המאמר
מאמרים אחרונים
תקציר
טירן-פז ושות'
טירן-פז ושות'

משרד עורכי דין

לייעוץ ללא עלות >>
לשאלות בווצאפ