חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

תקציר

בשנת 1975 חוקק חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, אשר הוביל לרפורמה משמעותית בתחום הפיצויים, בכל הקשור לפגיעות גוף שארעו בתאונות דרכים שהתרחשו בארץ. החוק קיים על מנת להבטיח פיצויים לכל אדם שנפגע בגופו ו/או בנפשו בתאונת דרכים, כאשר האחריות מוטלת תמיד על הנהג הפוגע.

לפני חקיקת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, הנפגעים לא היו זכאים לפיצוי אם לא עלה בידם להוכיח רשלנות מצד הגורם הפוגע או אם הם לא ידעו מיהו גורם הנזק. כמו כן, במקרים בהם הנזק נגרם באשמתו של הנפגע, נשללה הזכאות לפיצויים.

עקרונות החוק

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים חוקק על מנת שכל נפגע בתאונת דרכים יקבל פיצוי באופן יעיל ומהיר, וזאת באמצעות קביעת שלושה הסדרים שונים.

ההסדר הראשון, קבע אחריות מוחלטת של הנהג הפוגע ועל פיו הזכאות לפיצוי אינה תלויה בקיום אשמה מצדו של הפוגע וכמו כן היא אינה מושפעת לרעה מאשמו של הנפגע, אלא אם כן גרם הנפגע לתאונה במכוון. גם אם הנהג שנפגע בתאונת הדרכים היה הגורם לתאונה זכאותו לקבל פיצוי לא תפגע עקב אשמתו.

ההסדר השני, חייב כל נהג לרכוש ביטוח חובה, כך שאנשים הנפגעים כתוצאה מתאונת דרכים יפוצו באופן מיידי על ידי חברת הביטוח שביטחה את הנהג, ללא תלות במצבו הכספי של הנהג.

ההסדר השלישי, קבע הקמה של הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים – קרנית, שמטרתה לשאת בתשלום פיצויים לנפגעים שאינם זכאים לפיצוי מחברות הביטוח. לדוגמא תאונה בה זהות הנהג הפוגע אינה ידועה (תאונת פגע וברח) ו/או תאונה בה לנהג הרכב לא היה ביטוח ו/או רישיון נהיגה תקף.

הזכויות שלכם

אם נפגעתם פגיעת גוף או נפש בתאונת דרכים, אתם זכאים לפיצויים על פי החוק גם אם הייתם אשמים בתאונה. על מנת לקבוע את מידת הפיצוי לו אתם זכאים, מומלץ להעזר בשירותי עורך דין המומחה בדיני נזיקין ותאונות דרכים.

המומחיות של עורכי הדין במשרד עורכי הדין טירן – פז ושות’ הינה בייצוג תובעים שנפגעו בתאונות דרכים ובתביעות השונות הנוספות שלעיתים כרוכות בהליך. צוות עורכי הדין במשרד ייצג בהצלחה נפגעים רבים במהלך השנים. המשרד עומד בקשר עם רופאים מומחים מהשורה הראשונה לצורך יעוץ ו/או מתן חוות דעת.

אנו מציעים פגישת ייעוץ ללא תשלום בה ניתן יהיה להכיר את פרטי המקרה לעומק ולהעריך את שיעור הפיצוי הצפוי.

תגיות: חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים – משרד עורכי דין, נזקים בגין תאונת דרכים, עו”ד לפיצויים לנפגעי תאונת דרכים, משרד עורכי דין המתמחה בתאונות דרכים.

שתפו את המאמר
מאמרים אחרונים
תקציר
טירן-פז ושות'
טירן-פז ושות'

משרד עורכי דין

לייעוץ ללא עלות >>
לשאלות בווצאפ