עורכי דין תאונות דרכים

תקציר

על מנת למצות את הזכויות שמעניק לכם חוק פיצויים לנפגעי פעולות דרכים, אתם צריכים לצדכם עורך דין מנוסה ומקצועי. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על הגשת תביעה, גובה הפיצויים והצעדים בדרך לקבל את מה שמגיע לכם

למרבה הצער, יותר מדי אנשים שנפגעים בתאונות דרכים לא מקבלים פיצוי ראוי, ולעיתים אינם מפוצים כלל. הסיבות לכך מגוונות: יש כאלה שלא מודעים לזכויות שלהם, אחרים שוגים בתהליך התביעה וישנם אשר לא מצליחים לעמוד מול חברות הביטוח, ולכן פונים לפשרה לא הוגנת או מוותרים לגמרי.

נפגעתם? אדם שאתם אוהבים נפגע? ליווי של עורך דין תאונת דרכים יכול לעשות את כל ההבדל, ולהבטיח כי תפוצו על כל נזק גופני, הוצאות שנגרמו, עוגמת נפש או אובדן כושר עבודה והשתכרות.

עורכי דין תאונות דרכים

מתי נדרש עורך דין תאונת דרכים?

עורך דין תאונת דרכים נדרש בכל מקרה בו נגרם נזק פיזי בשל תאונת דרכים. חשוב להבין שלא משנה אם אתם אשמים בתאונה, כי בכפוף לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, כל מי שנפגע בתאונה זכאי לפיצוי.

היחידים שמוחרגים הם נהגים ללא ביטוח חובה או רישיון, או לחלופין נפגעים שנהגו ברכב ללא רשות, היו בדרך לביצוע פשע או גרמו את התאונה בכוונה תחילה. כמובן שלא רק נהגים עלולים להיפגע, אלא גם נוסעים והולכי רכב, אז חשוב להמשיך לקרוא ולהבין מה עושים בכל מקרה.

כיצד עורך דין תאונת דרכים יכול לסייע?

בתור התחלה, עורך דין תאונת דרכים יעזור לכם לענות על השאלות הבאות:

  • האם הייתם מעורבים בתאונת דרכים? הצעד הראשון הוא להיות בטוחים שאכן האירוע מוגדר בתור תאונת דרכים. רוב הסיכויים שכן, כי לפי החוק כל מעורבות מזיקה עם כלי רכב מנועי היא תאונה, אך בסופו של דבר כל מקרה לגופו. עורך דין מכיר את מקרי הקיצון, ההחרגות וכל מה שעלול להשפיע על הגדרת המקרה והיקפו.
  • את מי אתם יכולים (או כדאי לכם) לתבוע? התשובה לשאלה זו תלויה בזהותכם (נהגים, נוסעים, הולכי רגל) באופי התאונה (למשל, יש הבדל אם מדובר ב’פגע וברח’) ובהיקף הביטוחי שלכם.
  • כמה פיצויים אתם עשויים לקבל? יש לא מעט פרמטרים שמשפיעים על גובה הפיצויים. עורך דין תאונת דרכים יוכל לסייע בהגדרת ציפיות ריאליות ומטרות לעתיד.
  • מה נדרש מכם בתהליך? עורך הדין יסביר לכם כמה חשוב לדעת כל מסמך, הוצאה או התקדמות כלשהי. כמו כן, הוא ידריך אתכם לגבי השלמת מסמכים חסרים, פנייה לגורמים שונים וכל פעולה אחרת שתוכל להשפיע על סיכויי ההצלחה של התיק.
  • מה צפוי בהמשך הדרך? בתור נפגעי תאונות דרכים, אתם נאלצים להתמודד עם קשיים ואתגרים רבים, כגון סבל פיזי ונפשי או אפילו התמודדות עם אובדן. בשביל שתבינו מה צפוי לכם, לליווי משפטי איכותי יש משמעות מכרעת.

את מי אפשר לתבוע בעקבות תאונת דרכים?

  • חברות ביטוח רכב – במרבית המקרים, תובעים את החברה שכיסתה בביטוח חובה את הרכב בו שהו הנפגעים, או שפגע באנשים שהיו מחוץ לרכב.
  • קרנית’ – קרן ציבורית, אותה רשאים לתבוע אנשים שהיו מעורבים בתאונות עם צד ג’ שלא היה לו כיסוי ביטוחי. למשל, נוסעים ברכב (גם אם ידעו שאין ביטוח חובה לנהג) או הולכי רגל (גם אם היה לרכב הפוגע ביטוח חובה, אך לא ידוע באיזו חברה בשל נטישת הנהג הפוגע).
  • המוסד לביטוח לאומי – ניתן לתבוע במקרים מסוימים גם את הביטוח הלאומי, אך חשוב לדעת שאין כפל ביטוחי במקרה זה.
  • חברות ביטוח פרטיות – ניתן לקבל פיצויים משני גורמים שונים, אם מכוסים בפוליסות כמו ביטוח אובדן כושר עבודה או ביטוח תאונות אישיות.

האם חלה התיישנות על מקרי תאונות דרכים?

כן, בהחלט. חשוב מאוד לפעול מהר לאחר תאונת דרכים, לא רק בשל הדחיפות של הפיצויים עבורכם ובגלל שככל שיעבור הזמן תתקשו להציג ולהוכיח את הנזק שנגרם לכם, אלא גם כי ישנה התיישנות קבועה בחוק. בכל מקרה בו תיפנו לבית המשפט יותר משבע שנים לאחר תאונת הדרכים, התביעה תידחה על הסף.

שימו לב: החוק מגן על קטינים ומגדיר עבורם התיישנות בצורה מעט שונה. אם נפגעו בתאונת דרכים, הם זכאים לתבוע עד שבע שנים לאחר הגיעם לבגרות (גיל 18), כך שיש להם אפשרות להגיד תביעה עד גיל 25.

מהם מרכיבי הפיצויים השונים שניתן לקבל?

בזכות חוק פיצויים לנפגעי פעולות דרכים, קיים סיכוי יחסית גבוה לקבל פיצויים אם סבלתם מפגיעות בגוף או בנפש עקב תאונה. עם זאת, על מנת להשיג את מלוא פוטנציאל הפיצויים, חשוב לא לוותר. במקום מקרה, עליכם להיאבק מול חברות הביטוח כדי לאפשר לבית המשפט לקחת בחשבון את כל מרכיבי הפיצויים, ובכך להבטיח גובה תשלום מירבי.

בין השאר, בית המשפט אמור להתחשב בחומרת התאונה והנזק שנגרם לכם לרבות אחוזי הנכות, בעוגמת הנפש, אובדן ימי עבודה לרבות חוסר יכולת להשתכר לטווח ארוך, הוצאות רפואיות וסיעודיות, מצבכם לפני התאונה ועוד גורמים רבים.

בשביל לקבל את כל מה שמגיע לכם, כולל פיצוי קבוע ומתמשך במקרים קיצוניים, מומלץ מאוד שיהיה לכם ליווי משפטי הולם מהרגע הראשון.

איך בוחרים עורך דין תאונת דרכים מומלץ?

ניהול תביעות נזיקין בתחום תאונות הדרכים עלול להיות מורכב, בין השאר בשל העובדה שלא כל הנזקים נחשפים או מתבררים באופן מיידי.

לכן, עורך הדין שלכם מוכרח להיות בעל ניסיון רב, כולל רקורד בתיקים דומים לשלכם, ולא פחות מכך – בעל ידע משפטי ורפואי נרחב. בנוסף, אתם צריכים עורך דין שמסוגל לעמוד בעוצמה ובנחישות מול חברות הביטוח ועורכי הדין שלהן.

תכונה לא פחות חשובה: האיש שלצדכם צריך להיות קשוב, מכבד ולשים תמיד את האינטרסים שלכם במקום הנכון.

את כל התכונות הללו תמצאו במשרד עורכי דין טירן-פז ושות’. את המשרד מנהלות עורכות הדין אביטל פז וגליה רוזנבוים–טירן, להן ותק של למעלה מ-30 שנה בכל תחומי הנזיקין, ובפרט תאונות דרכים והן מנהלות את התיקים באופן אישי.

שתפו את המאמר
מאמרים אחרונים
תקציר
טירן-פז ושות'
טירן-פז ושות'

משרד עורכי דין

לייעוץ ללא עלות >>
לשאלות בווצאפ