פגיעת ראש בתאונת דרכים – כל מה שצריך לדעת

תקציר

פגיעת ראש היא אחת הסכנות המשמעותיות ביותר בתאונות דרכים, בשל ההשלכות הקשות שעלולות להיות לפגיעה באזור כל כך רגיש וחשוב. פגיעה קלה עשויה להשפיע במשך מספר ימים, בעוד פגיעות קשות יותר יכולות לטלטל לגמרי את החיים או אפילו לסיים אותם.

אם אתם או אחד מיקיריכם סבל/ה מפגיעת ראש בתאונת דרכים, חשוב מאוד להיות מודעים לכל הסימפטומים, הסיכונים והצעדים הדרושים להחלמה ולקבלת פיצויים.

סוגי פגיעות ראש בתאונות דרכים

פגיעות ראש כתוצאה מתאונות דרכים יכולות להשתנות בחומרתן, אך כל פגיעה כזו דורשת תשומת לב וטיפול:

 • זעזוע מוח – זו פגיעת הראש השכיחה ביותר בתאונות דרכים. זעזוע מוח הוא פגיעה מוחית המתרחשת כאשר המוח מזדעזע בתוך הגולגולת. התסמינים יכולים לכלול כאבי ראש, בלבול, סחרחורת ואובדן הכרה זמני.
 • בצקת מוחית – מצב חמור הכרוך בנפיחות של המוח, הנגרמת על ידי הצטברות של עודף נוזלים. הנפיחות מובילה ללחץ מוגבר בתוך הגולגולת, ועלולה לגרום לנזק מוחי חמור ולסכן חיים.
 • שבר בגולגולת – שבר באחת מעצמות הגולגולת  יכול להיות שבר ליניארי, שהוא שבר נקי, או שבר דחוס, חמור יותר.
 • דימום תוך גולגולתי – עשוי להיות דימום אפידורלי (בין הגולגולת לקרום המוח), דימום תת קשיתי (בין קרום המוח למוח), או דימום תוך מוחי (בתוך רקמת המוח עצמה).
 • פגיעה אקסונלית דיפוזית (או מפושטת) – אחד הסוגים השכיחים ביותר של פגיעה מוחית טראומטית, מרחשת כאשר המוח זז במהירות בתוך הגולגולת, והיא עלולה לגרום לקריעה נרחבת של רקמות עצב ברחבי המוח. לכך יכולה להיות השפעה על מספר אזורים במוח, כולל כאלה ששולטים על תפקודים קוגניטיביים ומוטוריים.

 

כאן תוכלו לקרוא נתונים מעניינים נוספים לגבי פגיעות ראש בגין טראומה הנגרמות בתאונות דרכים, לרבות חלוקה לגילאים ואחוזי תמותה (בארה”ב).

סימפטומים של חבלת ראש שכדאי להכיר

ישנן פגיעות, בעיקר החמורות יותר, שברורות באופן מיידי. עם זאת, חשוב מאוד להכיר את התסמינים של פגיעת ראש בעקבות תאונת דרכים, על מנת לוודא הגעה לטיפול רפואי בזמן, גם במקרים בהם נדמה שרק חטפתם מכה קלה. אלה הסימפטומים העיקריים אליהם עליכם לשים לב:

 • כאבי ראש – כאבי ראש מתמשכים או מחמירים יכולים להצביע על פציעה חמורה.
 • בלבול או חוסר התמצאות – קושי לחשוב בבהירות או להבין שיחות.
 • סחרחורת או איבוד שיווי משקל – תחושה של חוסר יציבות או קושי ללכת.
 • בחילות או הקאות – תסמינים אלו עשויים להופיע מיד או להתפתח עם הזמן.
 • ראייה מטושטשת – שינויים בראייה או ראייה כפולה עשויים לאותת על טראומה מוחית.
 • בעיות זיכרון – קושי לזכור את התאונה או פערים בזיכרון.
 • רגישות לאור ורעש – רגישות מוגברת יכולה להיות סימן לזעזוע מוח או לפגיעה חמורה יותר.

למה יכולה לגרום מכה בראש בעת תאונה?

מכה בראש במהלך תאונת דרכים יכולה לעורר שורה של תגובות פיזיולוגיות מזיקות. ההשפעה הראשונית היא התנגשות של המוח במשטח הקשה הפנימי של הגולגולת, מה שעלול לגרום לחבלות ולקריעה של רקמת המוח וכלי הדם. 

טראומה זו עלולה להוביל לדימום פנימי ולנפיחות, ולהגברת הלחץ התוך גולגולתי שיכול לפגוע במבני מוח עדינים. כל זה עשוי להתבטא בהפרעות קוגניטיביות, פיזיות ורגשיות. 

השלכות ארוכות טווח עשויות לכלול כאבי ראש כרוניים, אובדן זיכרון, שינויים באישיות ואלו יכולים לשקף נכות קבועה.

האם פגיעת ראש בתאונת דרכים תמיד נגרמת ממכה ישירה?

לא, פגיעת ראש בתאונת דרכים לא תמיד נגרמת ממכה ישירה. היא יכולה להיגרם גם עקב האצה והאטה מהירה של הרכב במהלך התרסקות (אותה תנועה שגורמת לצליפת שוט). תנועה זו מובילה לפגיעות מוחיות כגון זעזוע מוח או פגיעות אקסונליות, גם ללא שום מכה ישירה.

את מי אפשר לתבוע בעקבות חבלת ראש בתאונת דרכים?

תביעות תאונות דרכים בדרך כלל מוגשות לחברות הביטוח. בישראל, החוק קובע כי כל נהג ונהגת חייבים לנסוע עם ביטוח חובה בתוקף, על מנת לוודא שבמקרה של פציעה יתקבלו פיצויים שיאפשרו טיפול והחלמה מיטבית.

ניתן לתבוע את חברת הביטוח של הרכב שלכם, אם שהיתם בו בעת התאונה, או של הרכב הפוגע – אם נפגעתם בתור הולכי רגל או בעת השימוש בכלי רכב לא מנועי (לפי חוק, גם קורקינט חשמלי אינו מנועי).

במקרים מסוימים, ניתן לתבוע פיצויים גם מביטוח לאומי, כאשר התאונה התרחשה בדרך אל או מהעבודה – ואז זו עשויה להיחשב תאונת עבודה.

כמה פיצויים מקבלים על פגיעת ראש בתאונת דרכים?

הפיצוי בגין פגיעת ראש בתאונת דרכים משתנה מאוד, בהתאם לחומרת הפגיעה, ההשפעה על איכות חיי הנפגע/ה ורמת אובדן השכר והפגיעה בכושר ההשתכרות. 

כמו כן, נלקחים בחשבון גורמים כמו הוצאות רפואיות, אובדן שכר (כולל פוטנציאלי), פגיעה נפשית, כאב וסבל וצרכי ​​סיעוד.  באופן טבעי, הפיצוי על פגיעה מוחית חמורה אמור להיות גבוה לעומת פיצוי על זעזוע מוח קל יחסית. התייעצות עם עורך דין נזקי גוף תעזור לכם לקבל הערכה מדויקת יותר, בהתאם לפרטי המקרה שלכם.

כיצד עורך דין יכול לעזור לקבל פיצוי גבוה?

עורך דין מנוסה בתחום תאונות הדרכים, שטיפל בעבר במקרים של פגיעות ראש, יכול למקסם את הפיצוי. המשרד שלנו, טירן-פז ושות’ מכיר לעומק תיקים מהסוג הזה ויש ברשותנו את הידע להנחות משפחתו של הנפגע בתאונה עם פגיעת ראש קשה, כיצד לפעול. אנו מכירים את חברות הביטוח ויודעים להתנהל מולם, ותמיד נלחמים עבור הלקוחות בבית המשפט עד לקבלת הפיצוי המקסימלי.

פנו אלינו בהקדם להשגת הפיצוי שמגיע לכם!

שאלות ותשובות על פגיעת ראש בתאונת דרכים

תאונות דרכים נכנסות תחת דיני הנזיקין, בהם התיישנות חלה 7 שנים מיום תאונת הדרכים בה נפגעתם. אם הייתם קטינים בעת התאונה, הספירה של 7 שנים מתחילה רק בהגיעכם לגיל 18.

פגיעות ראש הן בין התוצאות השכיחות ביותר של תאונות דרכים, והן מתרחשות בחלק ניכר מכל התאונות המדווחות. הפגיעות נעות בין זעזוע מוח קל לפגיעות מוח טראומטיות (TBI) חמורות.

מכה בראש מאחור, אשר נגרמת בדרך כלל בעקבות התנגשויות מאחור, עלולה להוביל לתזוזה פתאומית ועוצמתית של המוח בתוך הגולגולת, לדימום מוחי ולפגיעות שונות לטווח ארוך. ייתכן שהתסמינים לא יופיעו מיד, אז חשוב להיות ערניים ולפנות לבדיקות.

שתפו את המאמר
מאמרים אחרונים
תקציר
טירן-פז ושות'
טירן-פז ושות'

משרד עורכי דין

לייעוץ ללא עלות >>
לשאלות בווצאפ