רשלנות רפואית בלידה

תקציר

מהי רשלנות רפואית בלידה? איך עורך דין רשלנות רפואית בלידה יכול לסייע לכם לקבל פיצויים גבוהים? המדריך המלא להתמודדות עם מצב מורכב מבחינה משפחתית ומשפטית

לידה צפויה היא בשורה משמחת ומרגשת, אך גם מדאיגה במידה רבה. אם לידה מסתבכת מסיבה כלשהי, גם האם וגם התינוק חשופים למגוון נזקים.

אחד הגורמים האפשריים לכך שדברים לא הולכים כשורה, הוא רשלנות רפואית בלידה מצד רופא מיילד, אחות או כל איש צוות רפואי שמעורב בלידה באופן כלשהו. במקרים כאלה, ניתן להגיש תביעות רשלנות רפואית בלידה ולזכות בפיצוי כספי.

רשלנות רפואית בחדר לידה

איך החוק מגדיר רשלנות רפואית בלידה?

לא כל נזק שנגרם במהלך לידה הוא בהכרח תוצר של רשלנות רפואית בלידה. עם כל הצער שבדבר, לפעמים חלים שיבושים שאינם בשליטת הרופאים, ואין שום דבר שאיש רפואה מיומן יותר היה יכול לעשות כדי למנוע את הנזק.

כאשר מגישים תביעות רשלנות רפואית בלידה יש להוכיח שני דברים:

  1. חלה התרשלות של איש/אשת/אנשי צוות בלידה.
  2. קיים קשר סיבתי מובהק בין הפעולה (או אי-הפעולה) הרשלנית לבין הנזק שנגרם לאם או לתינוק.

החוק מגדיר רשלנות רפואית בלידה כך: כל מקרה בו אנשי רפואה לא נקטו באמצעי זהירות סבירים או פעלו ברמת מיומנות סבירה. כלומר, כאשר על פי הפרקטיקה המקובלת והספרות הרפואית, רופאים ובעלי תפקידים אמורים להיות מסוגלים למנוע את הנזק.

שימו לב: יש להפריד בין רשלנות רפואית בלידה לבין רשלנות רפואית בהריון, אשר עלולה להתרחש בשלב מוקדם יותר.

 

מהם המקרים הנפוצים ביותר של רשלנות רפואית בלידה?

  • היעדרות של רופא – במקרים מסוימים לא נמצא בחדר הלידה רפואי, אשר יכול היה למנוע את הנזק.
  • טכניקת לידה לא נכונה – למשל, כאשר נגרם נזק בלידה שאפשר היה למנוע בניתוח קיסרי.
  • מיומנות לקויה – עשויה להתבטא בשימוש בציוד לא מתאים, ניטור לא נכון (או אי-ניטור כאשר נדרש), מינון שגוי של משככי כאבים או חומרים מזרזים.
  • עיכוב בלידה – לפעמים הצוות הרפואי נכשל בזיהוי מצוקה עוברית שמצריכה את תחילת התהליך, ונגרם נזק כבד.
  • רשלנות בלידה מכשירנית – בעת לידת ואקום או לידת מכשירים.
  • רשלנות לאחר הלידה – עלול להיגרם נזק גם בשל כשל רפואי לאחר הלידה. לדוגמה, רופאים לא מזהים שהתינוק במצוקה ובשל כך לא מונעים פגיעה מוחית.

מה צריך לעשות במקרה של רשלנות רפואית בלידה?

מגיע לכם על רשלנות רפואית בלידה פיצוי כספי. אמנם, אף סכום כסף לא יחזיר את הזמן לאחור וימנע את הנזק והכאב שנגרמו לכם ולתינוק/ת, אך הכסף הכרחי לנוכח ההשלכות הכספיות שצפויות לכם. ברוב המקרים, תביעות רשלנות רפואית בלידה מוגשות במטרה לאפשר להורים לממן טיפול מתמשך ולספק לילדיהם איכות חיים גבוהה ככל הניתן.

הצעד הראשון: למצוא עורך דין רשלנות רפואית בלידה שיסייע לכם. ודאו כי אתם בוחרים עורך דין מנוסה בתחום, עם רקורד מוכח של הצלחה.

הצעד השני: פגישה עם עורך הדין, במהלכה תתארו את המקרה לפרטי פרטים. בשלב זה, תפקידו של עורך דין רשלנות רפואית בלידה הוא להבין האם אכן חלה התרשלות ולנתח את סיכויי ההצלחה שלכם.

אם תתקדמו משם ותחליטו לתבוע, הצעדים הבאים יהיו בניית הקייס והגעה לבית המשפט.

 

אילו מסמכים צריך כדי להגיש תביעות רשלנות רפואית בלידה?

מומלץ לאסוף את כל הרשומות הרפואיות הקשורות להריון, ללידה ולנזק שנגרם. אם לא תצליחו לשים את ידכם על התיעוד המלא של תוצאות בדיקות, מפגשים עם רופאים וכו’ אל תדאגו – זו אחריותו של בית החולים לספק לבית המשפט את המסמכים הללו.

הראייה החשובה ביותר שעליכם להגיש היא חוות דעת חתומה על ידי מומחה רפואי. עורך הדין יאתר עבורכם מומחה מתאים ורלבנטי, במטרה לשכנע את בית המשפט כי אכן חוויתם רשלנות רפואית בלידה.

 

איך מחשבים עבור רשלנות רפואית בלידה פיצוי?

רשלנות רפואית בלידה היא לא רק מהתחומים השכיחים ביותר של רשלנות רפואית, אלא גם תחום במסגרתו הפיצויים הכספיים יחסית גבוהים.

הסיבה: כאשר תינוק נפגע במהלך הלידה, עליו לחיות חיים שלמים עם הנזק שנגרם לו, ויש לכך משמעויות ברורות הן בפן הכלכלי והן בפן האישי-רגשי.

גובה הפיצוי משתנה בהתאם להיקף הנזק וגורמים נוספים, ספציפיים למקרה.

 

האם חלה על רשלנות רפואית בלידה התיישנות?

בכל מקרה של רשלנות רפואית חלה התיישנות לאחר 7 שנים, אך בלידות ניתן לתבוע גם שנים לאחר מכן. מכיוון שבדרך הכלל הקורבן הוא תינוק/ת – כלומר, קטין – יש על רשלנות רפואית בלידה התיישנות רק כאשר הוא מגיע לגיל 25 (7 שנים לאחר הגעתו לבגרות).

עם זאת, אם היולדת היא זו שנפגעה כתוצאה מהתרשלות, היא יכולה לתבוע את בית החולים רק בתוך 7 שנים מרגע גרימת הנזק.

 

למה אתם צריכים ליווי של עורך דין רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית בלידה גורמת לצער רב ומביאה אתכם למציאות חדשה, קשה יותר. אין סיבה שתעברו את זה לבד, לא מבחינה רגשית ולא מבחינה משפטית.

משרד עו”ד טירן פז ישמח ללוות אתכם בתהליך – מניתוח המקרה, דרך בניית התיק ועד לקבלת הפיצויים שמגיעים לכם. בזכות ניסיון עשיר שצברנו בתיקים רבים של תביעות רשלנות רפואית בלידה, משרדנו יודע להעניק לכם את התמיכה והכלים שאתם צריכים, לרבות גישה לטובי המומחים הרפואיים למתן חוות דעת.

שאלות ותשובות

שכר הטרחה נגזר מתוך הפיצויים שנפסקים במשפט. כלומר, עורך דין רשלנות רפואית בלידה מקבל תשלום רק במקרה של זכייה בתיק, והוא אחוז מסוים מסכום הפיצוי.

מלבד התשלום לעורך הדין – אשר כולל ייעוץ, ליווי, סיוע באיסוף מסמכים וייצוג בבית המשפט – העלות הגבוהה ביותר בתהליך של תביעות רשלנות רפואית בלידה היא על תשלום למומחה שמספק חוות דעת רפואית עבורכם.

תחשוב לדעת כי חלה על מקרים של רשלנות רפואית בלידה התיישנות, כך שאתם מוגבלים בזמן להגשת התביעה. אם נגרם נזק ליולדת, ניתן לתבוע עד 7 שנים לאחר מכן. אם נגרם לנזק לתינוק/ת ההתיישנות מתרחבת, ונכנסת לתוקף רק כאשר הקורבן מגיע לגיל 25.

למרות האפשרות לתבוע עד גיל 25, לא מומלץ לחכות. אתם יכולים לקבל על רשלנות רפואית בלידה פיצוי, שיסייע לכם להתמודד עם ההוצאות הכספיות ולהעניק לתינוק/ת שלכם את הטיפול הדרוש. מומלץ להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית בלידה בהקדם האפשרי.

שתפו את המאמר
מאמרים אחרונים
תקציר
טירן-פז ושות'
טירן-פז ושות'

משרד עורכי דין

לייעוץ ללא עלות >>
לשאלות בווצאפ